ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

סלקום נכנסת לתחום הערים החכמות; משיקה פיילוטים בכפר-סבא, צפת ונהריה

חברת סלקום מכריזה על כניסתה לשוק חדש – "ערים חכמות", שבמסגרתו תציע החברה לרשויות מקומיות פתרון טכנולוגי מקיף לחיבור העיר והפיכתה לעיר חכמה ומחוברת. החברה החלה בפיילוט בערים כפר-סבא, צפת ובנהריה.

סלקום ציינה כי המודל שלה מבוסס על תשתית, רכיבי תקשורת וניהול מערכת התקשורת והעברת הנתונים של החברה, דרך מערכת שליטה ובקרה של איסוף, ניהול וניתוח המידע, ועד מערכת רחבה של מערכות מדידה וחיישנים שמפוזרים ברחבי העיר המאפשרים תקשורת מתקדמת בין התקנים ויכולת איסוף וניטור מידע. סלקום כמובן תחבר את הרכיבים החכמים לרשת הסלולרית שלה ובכך תגשים את חזון ה-IOT ("האינטרנט של הדברים"), השואף לחבר את כל "הדברים" בחיינו לרשת האינטרנט ולכאלה המסוגלים לתקשר זה עם זה.

לחברות סלולר כמו סלקום יש יתרון במתן פתרונות "עיר חכמה", שכן היא יכולה לרתום את הרשת הסלולרית שלה לטובת חיבור המרכיבים השונים במרחב העירוני. כל מוצר, בעל קישוריות סלולרית, חייב כמובן במספר סלולרי ולכן, משרד התקשורת החליט לאחרונה להקצות לחברות הסלולר, טווח מספור ייעודי למוצרי IOT בתוך הקידומות הקיימות שלהן. ההקצאה נועדה לאפשר לכל אותם מכשירי IOT להתחבר לרשתות הסלולר ולקבל מספר, לא על חשבון טווח המספור של מנויי סלולר רגילים. מוצרי IOT ברשת סלקום ייזכו למספר תחת הקידומת 052-1, בפרטנר 054-1 ובפלאפון 050-1. הספרה 1 לא מיועדת לחיוג שכן היא עלולה לגרום להתנגשות פנים-רשתית אך מכיוון שקו IOT מיועד רק לתקשורת נתונים (גלישה) ולא לתקשורת קולית (שיחות), המגבלה הזו חסרת חשיבות, גם במקרה שיוחלט על שינוי קידומות בעתיד.

בסלקום טוענים כי הפיילוטים צפויים לחסוך לערים כבר בשלבים הראשונים מאות אלפי שקלים. לצורך ביצועם מותקנים מגוון רחב של התקנים ופתרונות לעיר החכמה בשיתוף AGT הבינלאומית שותפה אסטרטגית של סלקום במתן פתרונות מתקדמים בעולם ה- IOT.  חברת AGT נחשבת לאחת הפלטפורמות המתקדמות בעולם לניהול ערים חכמות ולמובילה עולמית בתחומי הערים החכמות, בפלטפורמות איסוף, אנליטיקות, ניתוח מידע, ניהול, שליטה ובקרה בעולם הערים החכמות.

מערכות לדוגמא בעיר החכמה של סלקום:

מערכת שליטה, ניהול ובקרה
מערכת מרכזית לניהול ושליטה על כל הפתרונות שמותקנים בעיר. המערכת מחוברת למצלמות ביטחון הפזורות ברחבי העיר, והיא כוללת יכולות למידה אנליטיות אורגניות שנבנות בזמן אמת, המערכת מנתחת ומנטרת את המידע, מבצעת אנליטיקה ומספקת תובנות והמלצות למידע הרב שזורם בעיר. המצלמות מספקת פתרון של safe city (שיטור אלקטרוני) ומציפות התראות על אירועים בעיר, התקהלויות חריגות, אירועי אלימות, עבירות תנועה ועוד.
מערכת השליטה מותקנת בחדר הבקרה של העיר וכוללת 3 מסכים גדולים שמציגים בזמן אמת את הנעשה בעיר, ובנוסף, עמדת מפעיל הכולל 3 מסכים קטנים יותר. אל מערכת זו ניתן לממשק מגוון של מוצרים חכמים שונים כך שכולם יהיו תחת גורם שליטה אחד שמקל על הרשות המקומית בהיבטי ריכוז המידע ופיזורו ובהיבטי כח אדם.

עמוד חכם
העמוד החכם כולל מצלמת אבטחה, אינטרנט אלחוטי ותאורת לד חכמה וחסכונית – כאשר כל רכיבי העמוד החכם הוכנסו לתוך גוף התאורה ועם יכולת שליטה אלחוטית על כל עמוד. מדובר בגוף אסתטי ונקי שמותאם לאופי הרחוב.
העמוד כולל מצלמות ניידות ונייחות שנשלטות על-ידי מצלמה מרכזית שממוקמת על בית העירייה, והצילומים מועברים ישירות למסכי חדר הבקרה ומתריאים על אירועים חריגים מוגדרים מראש (חפץ חשוד, אדם חשוד, רכב שחוסם את התנועה ברחוב, חניה כפולה, נסיעה נגד התנועה, התקהלות חריגה ועוד).
העמוד החכם כולל תאורה חכמה שמחליפה את הנורות הקיימות לנורות לד הנשלטות מרחוק, בהתאם לצורך ובהתאם לאנליטיקות שנאספות ונלמדות בזמן אמת באמצעות המצלמות. מאפשר להתאים את עוצמת התאורה לפי צורך ולפי תעבורת הרחוב. ניתן לכבות, להדליק, לעמעם וכן מתריע על מועד החלפת הנורה.
מביא לחיסכון של כ- 60% מהוצאות החשמל הקיימות. העמוד כולל גם אינטרנט אלחוטי wi-fi לשימוש חופשי של התושבים והתיירים.

מערכת לדיווח על אירועי חירום
בגני ילדים מותקנת אפליקציית חירום ולחצן מצוקה של sayvu שמאפשרת לגורמי החינוך לדווח בזמן אמת על אירועי מצוקה ואירועים חריגים (כדוגמת פציעה, תקיפה, תאונת דרכים, צורך בחילוץ). ההתראה והדיווח על פרטיו מגיעים ישירות גם לסייר שנמצא בשטח וגם לחדר הבקרה של העיר לצורך טיפול.

מערכת לניהול פינוי אשפה
מערכת סנסורים של greenq מותקנת על גבי משאיות פינוי אשפה של העיר ועל מכולות לאיסוף אשפה – לייעול תהליך איסוף ופינוי האשפה. המערכת מנטרת את פעילות המשאיות 24 שעות ביממה לפי מס' הנפות/הרמות ומאפשרת לחסוך בעלויות פינוי האשפה בעיר, בניית מסלול, ויסות וניתוב איסוף אשפה לפי צורך ולפי שימושים בפועל, פיקוח על תשלום בעבור מספר הנפות/ משקל וצמצום השימוש בדלק וצמצום הזיהום.
באמצעות חיישנים שממוקמים מתחת לאדמה, המערכת מנטרת עומסים בפחים מוטמנים בצורה אנליטית לפי נפח ומשקל האשפה. המערכת מנפקת מפה יומית שמתארת את מסלול המשאית לפינוי הפחים, עם נתונים מצטברים של כמויות הנפה של מכולות, השוואות וסטטיסטיקות, וזאת כדי לייעל את תהליך הפינוי ולשלוט על ההוצאות הגינון.

בנוסף, חיישני הפחים המוטמנים של חברת databin. מותקנים ע"ג פחים מוטמנים ברחבי העיר ומדווחים בכל זמן נתון על רמות מילוי, על פינוי וניקיון הפח. מעבר לכך המערכת מכוונת את הנהג לפנות את הפחים העמוסים ביותר.

יכולות נוספות:
מערכת סביבתית – חיישנים של טמפ', צמצום זיהום אוויר, לחות, איכות האוויר, ניהול מערכות השקיה.
מערכת ניהול חניה חכמה – קבלת התראות היכן יש חניה פנויה/לא פנויה וניתוב הרכב לחניה פנויה, חסימת כביש או רכב אחר, חניה כפולה, מערכות לניהול התנועה
הפקת דוחות – דוחות שהמערכת מפיקה