ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

מאבק העובדים בפלאפון בשיאו: אתר החברה הושבת

בימים האחרונים מתנהל מאבק בין עובדי פלאפון להנהלת החברה, לגבי ההסכם הקיבוצי החדש. בית הדין לענייני עבודה החליט לאפשר לעובדים להמשיך בעיצומים, כל עוד אין פגיעה בשירותים חיוניים. לעת עתה נראה חלק מעובדי החברה נטשו את המוקדים הטלפוניים וכעת, נראה כי העובדים החליטו על השבתה מוחלטת של אתר החברה. כעת, בניסיון להיכנס לאתר פלאפון מופיעה הודעה "נשוב בקרוב. אנא נסו שוב מאוחר יותר".

ההשבתה באתר פלאפון כוללת את האתרים של מותגי המשנה המשווקים באמצעות מפיצים, לרבות Pmobile (רשת "באג"), וואלה מובייל, Kravitz Mobile (קרביץ), המותג Gini Mobile (המשווק בחנויות סלולר פרטיות) וייתכן שגם המותגים hii mobile ו-SAWA mobile עלולים להיפגע מאותה השבתה. ככל הנראה, גם חלק מאתרי ה-BackOffice של פלאפון, המשמשים את המפיצים לצירוף וחיבור לקוחות חדשים לרשת, אינם זמינים בצורה מלאה בעקבות ההשבתה. ההשבתה של האתר צפויה לפגוע במכירות פלאפון, שכן אתרי החברה משמשים כערוץ מכירות מהותי.

מחברת פלאפון נמסר בתגובה: "כתוצאה מעיצומי העובדים לא בוצעו עבודות תחזוקה שוטפות ובעיות שצצות אינן מתוקנות. לצערנו נגרמו שיבושים בשירותים הדיגיטליים של פלאפון, לרבות באתר החברה. אנו מתנצלים בפני לקוחותינו, ניתן לקבל שירות במוקדים הטלפוניים של החברה. הנהלת החברה ממשיכה כל העת לחתור להידברות ולפתרון הסכסוך לקראת הסכם חדש".

פלאפון טוענת כי לא בוצעו עבודות תחזוקה ולכן נוצרו שיבושים, אך לנו זה נראה כמו מהלך אקטיבי של העובדים אשר החליטו להשבית את האתר. אין ספק כי צעד זה, הנחשב לקיצוני ותקדימי בשוק הסלולר, יוכל לאלץ את הנהלת החברה להסכים לדרישות העובדים. לצערנו, פלאפון היא היחידה מבין חברות הסלולר שמאבקי העובדים אצלה מצליחים להגיע לשיא. בסיבוב הקודם, הנהלת החברה נהגה באגרסיביות כלפי חלק מהעובדים כאשר החליטה לקחת להם את רכבי החברה בעיצומו של המאבק, מהלך שהוביל את ההסתדרות להעמיד לרשות אותם עובדים רכבים שכורים על חשבון ההסתדרות.

העובדים רוצים חתיכה מההצלחה

פלאפון, כמו המתחרות שלה, לא מרוויחה כפי שהרוויחה בעבר, אך ב-2015 היא גרפה הכי הרבה כסף מבין כל חברות הסלולר – עם רווח נקי של 151 מיליון ש"ח. לשם השוואה, סלקום סיכמה את 2015 עם רווח נקי של 97 מיליון, פרטנר רשמה ב-2015 הפסד נקי של 40 מיליון ש"ח (או 32 מיליון ש"ח רווח בניטרול ירידת הערך בשוק הקווי). קבוצת הוט כולה, הכוללת בתוכה את הוט מובייל,  רשמה בשנת 2015 רווח נקי של 7 מיליון ש"ח, כך שרווח של 151 מיליון ש"ח לחברת פלאפון הוא נתון מדהים, בהתחשב בכך שמדובר בחברת סלולר טהורה, שאין לה פעילויות נוספות כמו שירותי אינטרנט, טלוויזיה, טלפוניה קווית ושירותי שיחות לחו"ל כמו המתחרות שלה. ייתכן כי חלק מהרווח המוגדל של פלאפון מושג בעקבות השתייכותה לקבוצת בזק, המקנה לה הנחות והטבות המאפשרות לה לחסוך כסף ולהגדיל את שורת הרווח.

העובדים גם לוטשים עיניים לחברת האם בזק שגרפה בשנת 2015 רווח נקי אסטרונומי של 1.72 מיליארד ש"ח – נתון שהופך את קבוצת בזק לקופת מזומנים אדירה. העובדים בצדק לא צריכים להתחשב בהפרדה הקיימת בין פלאפון ובזק – שכן מדובר בהפרדה מלאכותית בלבד מטעמים רגולטוריים. בכל חברות התקשורת האחרות (לרבות קבוצת הוט) אין ממש הפרדה בין עובדי הסלולר ולעובדי הפעילות הקווית.