ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

גוגל משחררת גירסה מוקדמת של Android O למפתחים; מה צפוי לנו?

חברת גוגל מציעה החל מהיום גירסת מפתחים מוקדמת (Developer Preview) של גירסת האנדרואיד הבאה Android O. השם הרשמי והמלא של המערכת החדשה טרם נחשף. גירסת הטרום-בטא ששוחררה כעת מיועדת למפתחים בלבד והיא גירסה לא סופית, ככל הנראה, עמוסה בבאגים – כיאה למערכת הנמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים. בשום מצב גירסה זו לא מיועדת למשתמשים רגילים ולא מומלץ להתקין אותה על אף מכשיר שעתידו או תוכנו חשוב לכם.

גירסת המפתחים המוקדמת מוצעת היום להורדה ע"י גוגל למכשירי ה-Pixel, הנקסוס 5X, הנקסוס 6P וה-Nexus Player. פרטים נוספים על הגירסה החדשה צפויים להיחשף בכנס המפתחים השנתי של גוגל אשר ייפתח ב-17 במאי בקליפורניה. הגירסה הרשמית והסופית של Android O צפויה לצאת במהלך יולי-אוגוסט (לדגמים ראשונים ונבחרים), כאשר ההפצה המדורגת של היצרנית תתחיל כנראה לקראת סוף השנה.

לעת עתה המערכת החדשה מציעה מספר חידושים:

– מגבלות עבודה ברקע (Background Limits): אולי אחד השינויים הגדולים שגוגל עושה באופן שבה אנדרואיד פועלת. גוגל למעשה מאמצת את המודל הקפדני של אפל בכל הנוגע לאופן שבו אפליקציות ושירותים פועלים ברקע. בגירסה החדשה גוגל תגביל בצורה אוטומטית את פעילותם של שירותים ואפליקציות במטרה להציע חסכון דרמטי באנרגיית סוללה. החברה הגדירה 3 תחומים שבהם תתאפשר פעילות של אפליקציות ברקע: משדרים מפורשים, שירותי רקע ועידכוני מיקום. כלומר, פעילות ברקע תוגבל למשימות מוגדרות מראש כך שבזבוז המשאבים יצומצם ויהיה מפוקח הרבה יותר.

– קטגוריות בהתראות (Notification Channels): יכולת לסווג התראות על פי "ערוצים" (קטגוריות בשפת המשתמש), כך שיהיה ניתן להציג התראות מקטגוריה מסוימת שהוגדרה מראש ע"י המפתח. כך למשל, המשתמש לכאורה יוכל להגדיר שאפליקציית "וואלה!" תציג לו רק התראות על דואר חדש (וואלה דואר) ולא עידכוני חדשות (וואלה חדשות). אפשרות תאורטית זו כמובן מחייבת התאמות מצד המפתחים והשליטה בה תהיה מתוך מסך ההתראות של המערכת (ללא צורך בכניסה לאפליקציה). המערכת גם תאפשר קיבוץ של התראות על פי סוגים בצורה ויזואלית. בנוסף, אנדרואיד O מציעה חידושים נוספים בתחום ההתראות, המאפשרים למפתח לשלוט בצורה מדויקת בהתראות ובאופן הופעתן.

–  תמונה בתוך תמונה (Picture-in-Picture): כך למשל, אפשרות להמשיך ולצפות בוידאו בזמן כתיבת הודעה. כלומר, יהיה ניתן להציף חלונית וידאו על גבי המערכת – בכפוף להתאמות מצד המפתח. מפתחים גם יזכו ליכולות חדשות בניהול חלונות במערכת והצגה של חלון צף.

שירות מילוי אוטומטי: הגירסה החדשה תאפשר למשתמשים לבחור ספק למילוי אוטומטי (AutoFill), בדומה לאופן לאפשרות של המשתמש להוריד ולהגדיר מקלדת מותאמת אישית. כך למשל, שירות צד שלישי לשמירת סיסמאות ופרטים אישיים יוכל לאפשר למשתמש מילוי אוטומטי של טפסים ושדות עם הפרטים השמורים אצלו, בעת גלישה או שימוש באפליקציות – ברמת המערכת. המשתמש יוכל לבחור את אפליקציית המילוי\ההשלמה האוטומטי\ת שלו.

אייקונים אדפטיביים: הצורה והסגנון של האייקונים מעתה יותאמו בצורה אוטומטית בהתאם לדגם המכשיר והגדרותיו – בין אם מדובר בריבועים, עיגולים או כאלו בעלי פינות מעוגלות.

בנוסף, המערכת תומכת בסולם צבעים רחב לאפליקציות Wide-Gamut (לעושר צבעים מקסימלי), תמיכה במקודדי סאונד איכותיים על גבי Bluetooth (כמו LDAC), תמיכה בטכנולוגיית WiFi Aware (במכשירים תומכים) המאפשרת למכשירים תומכים לתקשר ביניהם ללא צורך בנקודת גישה (נתב), שיפור בניוווט במקלדת ושיפורים נוספים למפתחים.