ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

חגיגה לצרכני הסלולר בישראל: משרד האוצר יבטל את מס הקניה על יבוא מכשירי סלולר

האם הפעם זה ייקרה סוף סוף? שר האוצר חשף היום תוכנית כלכלית חדשה ("נטו משפחה") שנועדה להטיב עם מעמד הביניים. בין שלל ההבטחות, ציינו נציגי משרד האוצר כי בכוונתם לבטל מס הקניה המוטל כיום על יבוא של מכשירי סלולר לישראל. השינוי צפוי להתרחש בשבועות הקרובים ואינו מצריך חקיקה (כמו סעיפים אחרים ברפורמת ״נטו משפחה״), אלא רק חתימה של שר האוצר. לא ברור בשלב זה מתי בדיוק יחתום שר האוצר על ביטול המס, אך הפעם נראה כי במשרד האוצר נחושים להוציא זאת לפועל. ביטול מס הקנייה על מכשירי הסלולר עשוי להשפיע בצורה משמעותית על שוק מכשירי הסלולר. מחירי המכשירים היקרים ייחתכו במאות שקלים הודות לביטול המס השערורייתי. כך למשל, אייפון 7 שהושק בישראל במחיר של כ-3,700 ש"ח יוכל להימכר בארץ במחיר של 3,300 ש"ח, הקרוב יותר למחירו של המכשיר באירופה. ביטול המס יהיה תקף גם על יבוא מסחרי (כמותי) וגם על יבוא אישי. כלומר, גם צרכן שיזמין מכשיר סלולרי באינטרנט ישלם מע"מ בלבד (במוצרים שעלותם מעל 75 דולר) – ללא תוספת של מס קניה. חשוב לזכור כי יבוא אישי לרוב כרוך בעלויות נוספות הקשורות לטיפול בשחרור המוצר מול רשויות המכס.

המס הארור של שוק הסלולר – שמייקר את מחירי המכשירים

רבים אינם מודעים לכך שמדינת ישראל גובה על ייבוא של טלפון סלולרי מס קנייה (מכס) בגובה 15% משווי המכשיר בנוסף ל-17% מע"מ, סה"כ כ-34% מיסים. כלומר, שליש מעלות המכשיר שהאזרח הישראלי משלם אלו מיסים שהולכים בכלל למדינה ולא למשווק, ליבואן או ליצרן. ברוב מדינות המערב כולל מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, נהוג לגבות רק מע"מ ולא מעבר. אך מדינת ישראל עדיין מנסה לסחוט את אזרחיה באמצעות "מס סלולרי" מיותר שחלף זמנו.

המס שהמדינה גובה על ייבוא של מכשירי סלולר נועד רק להעשיר את קופת המדינה ותו לא. לא מדובר במס שנועד להפחית או לשנות הרגלי צריכה (כמו סיגריות, רכבים ואלכוהול) או להגן את התעשייה המקומית (כמו מוצרי מזון, טקסטיל וחקלאות). גם לא מדובר במיסוי "שמנת" של מוצרי יוקרה, שנועד לגבות מיסים מהאלפיון העליון. טלפון סלולרי בישראל הוא מוצר המונים וכ"אומת הסטארט-אפים" ישראל מחויבת להבטיח שמכשירים מתקדמים יהיו נגישים לכולם במחירים סבירים. המדינה כבר ויתרה ממזמן על גביית מס על ייבוא של מרבית מוצרי המחשוב והאלקטרוניקה ואין סיבה שהאזרח הישראלי ישלם מחירים מנופחים על מכשירי הסלולר שהוא קונה.

מעל הכל, ועדת טרכטנברג ("הועדה לשינוי כלכלי-חברתי") כבר המליצה בעבר על ביטול מס הקנייה על ייבוא של טלפונים סלולריים אך ברגע האחרון ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה בזמנו שלא לקבל את המלצותיה, כדי להפחית במקום זאת את מס ההכנסה למשתכרים 8,000 עד 12,000 ש"ח. הבעיה של מדינת ישראל היא לא הייבוא האישי של אזרחים פרטיים אלא הברחות הענק של יבואנים ומשווקים אשר מצליחים להכניס לישראל לא מעט מכשירים, מבלי לשלם אגורה שחוקה. המס הגבוה הוא חומר הבעירה של תעשיית ההברחות בשוק הסלולר והמדינה מאבדת גם הכנסות משמעותית מגביית מע"מ.

המדינה תוכל להקטין בצורה משמעותית את ההברחות תגבה מע"מ בלבד ותבטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים. למעשה, הגידול הצפוי בתשלומי המע"מ בעקבות הקיטון בכדאיות ההברחות, יוכל לכאורה לפצות על אובדן ההכנסות בעקבות ביטול מס הקנייה ולייצר שוק בריא יותר, שבו יש מכשירים זולים, יבוא מסודר, גביה הוגנת והכנסות נאות ממיסים. בגלל המיסוי הכפול, מחירי הסמארטפונים בישראל הם מהגבוהים בעולם וכל ישראלי שמטייל בעולם נדהם כל פעם מחדש מהפערים הגדולים בין ישראל למדינות המערב. כך למשל, בארה"ב נמכר האייפון במחיר רשמי של כ-2,700 ש"ח (כולל מיסים) ואילו בישראל מחירו הרשמי עומד על כ-3,800 ש"ח – פער של יותר מ-1,000 ש"ח. בדגמים אחרים, הפערים לעיתים גדולים אף יותר ומגיעים למאות אחוזים.

קראנו לא אחת לאנשי האוצר לבטל את המכס (מס הקנייה) על ייבוא של טלפונים סלולריים ולהנגיש את המכשירים המתקדמים ואת הטכנולוגיה שהם מציעים לכל אזרחי ישראל. כעת, כשבחברות הסלולר כבר לא מסבסדים לצרכנים את מכשירי הסלולר, האדם הפשוט אינו יכול להרשות לעצמו לקנות את הדגמים המתקדמים, בעיקר בגלל המיסוי הגבוה, שמייקר את המכשירים בצורה מהותית. בין השאר, הנגישות הגבוהה לסמארטפונים מתקדמים סייעה להפוך את ישראל לחממה טכנולוגית בינלאומית, אך שיטת המיסוי הנוכחית עלולה להותיר את הישראלי הממוצע מאחור עם מכשירים בסיסיים ובינוניים (רק אלו שהוא יוכל להרשות לעצמו) ולהשפיע בעתיד על הדינמיקה העסקית והמרקם הטכנולוגי-חברתי של ישראל.