ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

כחלון חתם על ביטול מס הקניה המוטל על מכשירי סלולר: המתינו עם רכישת הסמארטפון החדש

מתכננים לרכוש בקרוב סמארטפון מתקדם באלפי שקלים? אנחנו ממליצים להמתין. אמש הודיע משרד האוצר כי יבטל את מס הקניה (בגובה 15%) המוטל על יבוא מכשירי סלולר לישראל. כדי שזה ייקרה, נדרשת רק חתימה של שר האוצר והערב זה קרה במפתיע – מוקדם מהצפוי. הביטול ייכנס לתוקף עם פרסום הצו ברשומות, שיכול להימשך שעות או ימים ספורים בלבד. בעקבות השינוי, היבואנים יוכלו להביא לישראל מכשירי סלולר ללא מס קניה (בתשלום מע"מ בלבד) ולכאורה למכור אותם במחיר נמוך הרבה יותר. במקרה של מכשיר שעלותו כ-3,700 ש"ח, מדובר בחסכון מוערך של כ-400 ש"ח, בהנחה שהיבואן אכן יגלגל את מלוא ההוזלה לצרכן. לכן, חבל שתרכשו עכשיו סמארטפון עם מס קניה, כאשר מעבר לפינה מצפה לכם הוזלה משמעותית.

עדכון 20:50: שר האוצר משה כחלון חתם הערב רשמית על צו המבטל סופית את מס הקניה המוטל בישראל על יבוא מכשירי סלולר. השינוי צפוי להיכנס לתוקף עם פרסום הצו ברשומות, ככל הנראה, ביום ראשון. הצפי הוא שהחל משבוע הבא יבואנים יוכלו להכניס לישראל מכשירי הסלולר ולשלם עבורם מע"מ בלבד ללא תוספת של מס קניה (בגובה 15%).

פרסום ברשומות הוא תהליך פורמלי, שאמור להתבצע ביום ראשון הקרוב. על מנת שהביטול ייכנס לתוקף, צריך להתבצע פרסום רשמי וציבורי שלו ב"רשומות". ניתן להתעדכן באתר הרלוונטי על פרסום השינוי בקישור הנ"ל. עם פרסום הרשומה – השינוי נכנס לתוקף.

יובהר כי ביטול מס הקניה עדיין לא נכנס לתוקף וכי גם לאחר ביטול מס הקניה, יחול תשלום מע"מ בגובה 17% ביבוא של מכשיר סלולרי (בשווי של מעל 75 דולר), בנוסף לעלויות השילוח, השחרור והטיפול בחבילה מול הרשויות.


 

אם אתם מתכננים לרכוש מכשיר שזה עתה הושק, תוכלו גם ליהנות מירידת המחירים הטבעית, המתרחשת לאחר שהמכשיר כבר הושק וצבר קצת וותק בשוק. מכשירי סלולר בימי ההשקה שלהם נמכרים במחירי שיא, הגבוהים ביותר שלהם. חברות הסלולר מנסות לפצות את הרוכשים הראשונים עם הטבות כמו אביזרים או שירותי ערך מוסף, הניתנים ללא תשלום או בעלות מוזלת לרוכשים הראשונים ובתקופת ההשקה בלבד. במקרה של מכשירי אנדרואיד, פעמים רבות נרשמת ירידת מחירים של עד 10% בתוך חודשיים מיום ההשקה. לרוב, ירידת המחירים הזו נובעת מהלחצים התחרותיים בשוק, ירידה במחיר הגולמי של המכשיר בחו"ל וכניסה של יבוא מקביל. בתום ההשקה, הקמפיין הפרסומי בדרך כלל יורד מהאוויר ולכן היבואניות מנסות לפתות את הלקוחות עם מחירים מופחתים.

תקופת הביניים שבה אנחנו נמצאים, שבין חתימת הצו לביטול מס הקניה בסלולר ועד להשפעתו בשטח, תהיה קשה ליבואנים ולצרכנים. הצרכנים מצד אחד לא רוצים לשלם על מכשירים עם מס של מאות שקלים (במכשירים היקרים) ומצד שני היבואנים נפגעים בכך ממשיכים לנסות למכור מלאים ישנים של מכשירי סלולר שבגינם שולם מס קניה. הנפגע הגדול עלול להיות הגלקסי S8 שהשקתו מתכוננת ל-25 באפריל ומחיריו המוערכים (עם מס הקניה) צפויים להיות גבוהים מאוד – כ-3,700-3,800 ש"ח לדגם ה-S8 הרגיל ו-4,200-4,300 ש"ח ל-S8 פלוס. בשל מחיריהם הגבוהים והכמויות הצפויות להימכר, ביטול מס הקניה מהר ככל האפשר חשוב מאוד לסמסונג, מכיוון שהוא מגלם הוזלה של מאות שקלים לצרכן\ליבואן. עיכוב בביטול מס הקניה עלול לפגוע במכירות החברה בתקופת ההשקה הרגישה. לא ברור האם מכשירי הגלקסי S8 כבר נחתו ועברו את בדיקת המכס או שמא בסמסונג מעכבים בחוכמה את המשלוחים כדי להמתין עד שביטול המס ייכנס לתוקף בצורה מלאה.

חשוב להבהיר כי למרות חתימת שר האוצר משה כחלון על ביטול המס, הצרכנים ירגישו את ההוזלה רק בשלב מאוחר יותר. עם ביטול המס, היבואנים יוכלו להכניס לישראל מכשירים ללא מס קניה וייקח להם זמן עד שמכשירים אלו יגיעו למדפי החנויות. גם לאחר שיגיעו מכשירים ללא מס קניה, לתקופה זמן מסוימת, תהיה בשוק תערובת של מכשירים שיובאו עם מס קניה (מלאי ישן) ומכשירים שיובאו ללא מס קניה. בשל כך, היבואנים ינסו לחסל את כל מלאי המכשירים הקיים, שנכנס לישראל טרם ביטול המס, בטרם הם מורידים בצורה רשמית וגורפת את המחיר.