ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

גוגל משיקה את אנדרואיד 8.0 וחושפת את השם: Android Oreo

גוגל בחרה בעוגיה המוכרת והאהובה Oreo כדי לכנות את הגירסה החדשה ביותר של מערכת ההפעלה הסלולרית שלה – Android. גירסה 8 של אנדרואיד תשווק כ-Android Oreo, בהמשך למנהג הקבוע של גוגל לכנות את גירסאות אנדרואיד על שם קינוחים מתוקים. עוגיית ה-Oreo מיוצרת על תאגיד המזון האמריקאי Mondelez המייצר גם את שוקולד מילקה וטובלרון.

גירסת אנדרואיד 8.0 "אוריאו" זמין להורדה כבר מעכשיו למכשירי גוגל "טהורים" כדוגמת ה-Pixel וה-Pixel XL של גוגל ודגמי הנקסו האחרונים כמו ה-Nexus 5X, ה-Nexus 6P וכו'. הגירסה הועברה ליצרניות הסלולר על מנת שאלו יבצעו התאמה של המערכת למכשיריה השונים ויפיצו אותה למשתמשים שלהן. ההחלטה איזה מכשיר יקבל את העדכון לאנדרואיד 8 ומתי תלויה ביצרנית הסלולר, לעיתים, בכפוף לאישור ובדיקה מקדימה של היבואנית\המשווקת\מפעילת הסלולר. גוגל ציינה כי מכשירים מובילים של היצרניות המובילות צפויים להתחיל לקבל את השדרוג לקראת סוף השנה. בפועל, אנחנו מעריכים כי הפצה מסיבית של אנדרואיד 8  תתרחש רק בחציון הראשון של 2018.

המערכת החדשה מציעה מספר חידושים:

– סמלי emoji מחודשים: גוגל עיצבה מחדש את האמוג'ים במערכת ההפעלה והוסיפה סט של 60 אמוג'ים חדשים, בהתאם לתקן ה-Unicode.

– התראות מדיה (Media Notifications): התראות חכמות השואבות רקע, גרפיקה או ערכת נושא מהאפליקציה. כך למשל, התראה מנגן המוסיקה תציג ברקע של פס ההתראה את עטיפת האלבום ותשנה את צבעיה בהתאם.

– נקודות התראה (Notification Dots): חלוניות התראה חדשה המופיעות כמעין בועת טקסט מתוך האייקון של האפליקציה, עם עידכונים קצרים.

– אפליקציות מיידיות (Android Instant Apps): אפשרות לקפוץ לאפליקציות חדשות הישר מתוך הדפדפן, ללא צורך בפעולת הורדה והתקנה.

– שיפור בביצועי המערכת: הפעלה של אפליקציות, משימות והדלקה של המכשיר – עד פי 2 יותר מהיר, הודות לאופטימיזציה והגדלה של יעילות המערכת.

– מגבלות עבודה ברקע (Background Limits): אולי אחד השינויים הגדולים שגוגל עושה באופן שבה אנדרואיד פועלת. גוגל למעשה מאמצת את המודל הקפדני של אפל בכל הנוגע לאופן שבו אפליקציות ושירותים פועלים ברקע. בגירסה החדשה גוגל תגביל בצורה אוטומטית את פעילותם של שירותים ואפליקציות במטרה להציע חסכון דרמטי באנרגיית סוללה. החברה הגדירה 3 תחומים שבהם תתאפשר פעילות של אפליקציות ברקע: משדרים מפורשים, שירותי רקע ועידכוני מיקום. כלומר, פעילות ברקע תוגבל למשימות מוגדרות מראש כך שבזבוז המשאבים יצומצם ויהיה מפוקח הרבה יותר.

– קטגוריות בהתראות (Notification Channels): יכולת לסווג התראות על פי "ערוצים" (קטגוריות בשפת המשתמש), כך שיהיה ניתן להציג התראות מקטגוריה מסוימת שהוגדרה מראש ע"י המפתח. כך למשל, המשתמש לכאורה יוכל להגדיר שאפליקציית "וואלה!" תציג לו רק התראות על דואר חדש (וואלה דואר) ולא עידכוני חדשות (וואלה חדשות). אפשרות תאורטית זו כמובן מחייבת התאמות מצד המפתחים והשליטה בה תהיה מתוך מסך ההתראות של המערכת (ללא צורך בכניסה לאפליקציה). המערכת גם תאפשר קיבוץ של התראות על פי סוגים בצורה ויזואלית. בנוסף, אנדרואיד O מציעה חידושים נוספים בתחום ההתראות, המאפשרים למפתח לשלוט בצורה מדויקת בהתראות ובאופן הופעתן.

–  תמונה בתוך תמונה (Picture-in-Picture): כך למשל, אפשרות להמשיך ולצפות בוידאו בזמן כתיבת הודעה. כלומר, יהיה ניתן להציף חלונית וידאו על גבי המערכת – בכפוף להתאמות מצד המפתח. מפתחים גם יזכו ליכולות חדשות בניהול חלונות במערכת והצגה של חלון צף.

שירות מילוי אוטומטי: הגירסה החדשה תאפשר למשתמשים לבחור ספק למילוי אוטומטי (AutoFill), בדומה לאופן לאפשרות של המשתמש להוריד ולהגדיר מקלדת מותאמת אישית. כך למשל, שירות צד שלישי לשמירת סיסמאות ופרטים אישיים יוכל לאפשר למשתמש מילוי אוטומטי של טפסים ושדות עם הפרטים השמורים אצלו, בעת גלישה או שימוש באפליקציות – ברמת המערכת. המשתמש יוכל לבחור את אפליקציית המילוי\ההשלמה האוטומטי\ת שלו.

אייקונים אדפטיביים: הצורה והסגנון של האייקונים מעתה יותאמו בצורה אוטומטית בהתאם לדגם המכשיר והגדרותיו – בין אם מדובר בריבועים, עיגולים או כאלו בעלי פינות מעוגלות.

בנוסף, המערכת תומכת בסולם צבעים רחב לאפליקציות Wide-Gamut (לעושר צבעים מקסימלי), תמיכה במקודדי סאונד איכותיים על גבי Bluetooth (כמו LDAC), אפשרות לבצע "Snooze" להתראות ספציפיות (השתקה זמנית שלהם), מנגנון חכם יותר לסימון טקסט (המזהה מילים קשורות), תמיכה בטכנולוגיית WiFi Aware (במכשירים תומכים) המאפשרת למכשירים תומכים לתקשר ביניהם ללא צורך בנקודת גישה (נתב), שיפור בניוווט במקלדת ושיפורים נוספים למפתחים.