ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

רשמית: האייפון X יושק בישראל ב-23 בנובמבר

עכשיו זה רשמי: חברת אפל תשיק בישראל את האייפון עשר החדש (נכתב "אייפון X") ב-23 בנובמבר. המכירה הרשמית תתבצע באמצעות 6 היבואניות הרשמיות – חברות הסלולר הגדולות (פלאפון, סלקום, פרטנר והוט מובייל) והמפיצות הרשמיות – iDigital ו-C-Data. מכשירים מיבוא רשמי צפויים להימכר ברשתות וחנויות מחשבים, אלקטרוניקה וסלולר כמו iStore, מחסני חשמל, באג וכו'. המשווקים השונים צפויים להתחיל במכירה\הרשמה מוקדמת כשבוע לפני יום ההשקה. חלק מהמשווקים, כדוגמת iStore , צפויים לקיים אירועי "לילה לבן" ולהתחיל את המכירה כבר בלילה שבין ה-22 בנובמבר ל-23 בנובמבר (בין רביעי לחמישי בחצות).

על פי כל ההערכות, מחירו של האייפון X בישראל ינוע בין 4,800 ל-5,300 ש"ח (לדגם 64GB) – תלוי במשווק ותנאי השוק. מחירו של האייפון X בנפח 256GB צפוי לנוע בין 5,400 ל-5,700 ש"ח ויהיה לסמארטפון היקר ביותר שהושק בשוק הסלולר הישראלי (מבין היצרניות המובילות).

ברשת iStore מחירו הרשמי יעמוד על 4,829 ש"ח לדגם ה-64GB ו-5,529 ש"ח לדגם ה-256GB. ברשת iDigital מחירו של המכשיר יעמוד על 4,899 ש"ח לדגם ה-64GB ו-5,599 ש"ח לדגם ה-256GB.

למרות מצוקת המלאי, אפל החלה  למכור ב-3 בנובמבר את "האייפון עשר" (נכתב אייפון X) בכ-57 מדינות וטריטוריות ברחבי בעולם (לא כולל ישראל) – השקת האייפון הנרחבת ביותר של החברה מבחינת פריסה גיאוגרפית (ביום\גל אחד). ההערכות הן שאפל לא מעוניינת למשוך הרבה זמן עד להתחלת המכירה ולכן המכשיר מושק בארץ בתוך זמן קצר, שכן המוצר הוכרז ונחשף כבר בתחילת ספטמבר.

היבואנים הרשמיים יכולים לבקש הזמנת מלאי מסוים של אפל אך אין לכך בטוחה שהם אכן יקבלו את המלאי הראשוני שהם יזמינו. ברגעי השקה, מצבור המלאי המתקבל בפועל מאפל תמיד נמוך מפוטניצאל ההזמנות ולכן קשה להעריך במדויק את מצב המלאים העתידי. מה שבטוח, מלאי ההשקה הראשוני בישראל צפוי להיות קטן מאוד, שלא לומר מינימלי באופן תקדימי. כבר עכשיו ברור כי שיפור\התייצבות במצב המלאים צפוי רק לקראת אמצע-סוף דצמבר.

בישראל נותר סימן שאלה אחד גדול – כמה ביקוש יהיה לאייפון X? עם תג מחיר גבוה במיוחד, לא ברור כמה ישראלים יעוטו על המכשיר החדש. ללא ספק, יהיו תמיד מושבעי סלולר וחובבי אפל אשר ייבחרו לקנות את המכשיר למרות המחיר הגבוה ויש גם קבוצות שלמות באוכלוסיה שהמחיר הוא לא פקטור מרכזי בעסקת הרכישה שלהם – בראשם לקוחות עסקיים (לרבות עובדים ומנהלים בחברות), אשר במקרה שלהם החברה משלמת על המכשיר או מסבסדת חלקו מעלותו. גם אנשי עסקים ואנשי המעמד העליון הם קהל יעד חזק, שהאייפון X אולי ישמש עבורם גם כסמל סטטוס ולא חוששים מהמחיר הגבוה שלו. מה שבטוח, האייפון X הוא ממש לא מכשיר להמונים כמו האייפון 7\8.

לקוחות במדינות ההשקה הראשונות, שירצו היום לבצע הזמנה באתר אפל למכשיר אייפון X, יאלצו נכון להיום, להמתין 5-6 שבועות עד למשלוח המכשיר. נתון זה מעיד על הפער הגדול בין הביקוש למכשיר לבין היצע המכשירים שאפל מסוגלת למכור ולספק בימי ההשקה הראשונים. החברה כמובן פועלת במרץ כדי לייצר כמה שיותר מכשירים, אך האייפון X מורכב יותר לייצור וכי חלקים רבים בו, כדוגמת רכיבים במערכת זיהוי הפנים, לכאורה לא יוצרו בקנה מידה שכזה עד היום ולכן החברה סובלת, על פי דיווחים לא רשמיים, מעיכובים וקשיים בייצור מספר רב של מכשירים.

האייפון X זמין בעולם רק בשני צבעים (כסוף ושחור) ורק בשני נפחים (64GB או 256GB) – סה"כ רק 4 מודלים אפשריים (מה שמכונה בעגת היבואנים "מק"טים"). זאת, בשונה מאייפונים אחרים, כמו האייפון 7, אשר מוצע בכ-5 צבעים, בכ-3 נפחים ובשני גדלים (סה"כ 30 מק"טים). במכירות המוקדמות שנפתחו בחו"ל היה אפשר להתרשם כי האייפון X בנפח 64GB בצבע שחור היה לדגם המבוקש ביותר וסביר להניח שגם בארץ המצב יהיה דומה. סביר להניח כי משווקים רבים יוותרו על מכירת דגם ה-256GB אשר מחירו צפוי להיות גבוה מאוד ולכן הביקוש אליו יהיה נמוך בהתאם.