ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

בזק חושפת נתב מתקדם פרי פיתוחה תחת השם Be; האם מדובר בכלי חדש במאבק נגד השוק הסיטונאי?

חברת בזק חשפה נתב חדש ומעוצב תחת השם Be, אותו פיתחה עצמאית. בבזק טוענים כי עבודת הפיתוח נמשכה כשנה וחצי במהלכה החברה בדקה, פיתחה ועיצבה את היכולות של הנתב מול שותפים חיצוניים ובתוך החטיבות השונות של החברה. החברה עשתה שימוש בתובנות שלה כחברת תקשורת כדי להטמיע את כל היכולות החשובות ללקוח ולהתאים את הנתב לצרכים שלו.

בין השאר, הנתב כולל תמיכה WiFi בתקן AC Dual Band עם רשת שידור אחודה (ברירה אוטומטית \ Single SSID) וקצב מקסימלי של 1Gbps, מנגנון אבטחה מובנה המגן על המשתמש מבין מתקפות סייבר, תמיכה ב-WiFi Meshing – הרחבה של רשת ה-WiFi באמצעות יחידות שידור נוספות ותמיכה בפלטפורמת בית חכם עתידית (Bhome), אשר תאפשר שליטה במגוון מכשירים בבית. כרגע, יחידות השידור הנוספות תוצענה בהמשך, לאחר שתושלם התקינה בנושא.

החברה תציע עם הנתב אפליקציה ייעודית לשליטה בסמארטפון, אשר תאפשר לקבל חיווי על מצב החיבור, לצפות ברשימת המכשירים המחוברים לרשת, להגביל את השימוש שלהם בזמן או ברמת הגישה שלהם לרשת ולשנות הגדרות בנתב.

את מרכיבי התקשורת בנתב החדשה מספקת חברת Broadcom בעוד שאת הייצור בפועל, על פי הזמנה מותאמת אישית של בזק, מבצעת חברת T&W הסינית. לצורך הפיתוח בזק הסתייעה בחברת הייטקס טלקום וביכולות העיצוב של חברת Prime.

הנתב עוצב כך שהוא מונח בשכיבה, עם פאנל קדמי דמוי עץ ונורה אחת בלבד (בצורה לוגו בזק). הנורה הבודדת של הנתב מחליפה צבעים בהתאם למצב החיבור. מאחורה, תוכל למצוא 4 כניסות Ethernet Gigabit, כניסה לחיבור אופטי (לטובת שימוש עתידי) וכניסת טלפון (DSL).

החברה מציינת כי הנתב החדש הוא חלק מהיערכות החברה להשקת קצבים חדשים ונועד בין השאר "להכין את הבתים". שיווק הנתב החדש יחל בחודש אפריל מיד לאחר חג הפסח. מחירו לא נחשף, אך בבזק מתכוונים לשווקו במודל השכרה, ככל נראה כחלק מובנה מחבילות האינטרנט של החברה (חבילות "Be") ולא להציע אותו למכירה. העובדה שבזק לא תאפשר ללקוח לרכוש את הנתב  לכאורה מעידה על כך שבזק רואה בנתב כאמצעי לשימור לקוחות, כזה שלכאורה ירתיע ויקשה על לקוחות לעבור לספקיות אחרות בשוק הסיטונאי. זאת אולי הסיבה שבזק השקיעה בעיצוב, בשיווק וביכולות של הנתב החדש – כדי לגרום ללקוח להאמין שוויתור על בזק כספקית הישירה שלו תגרום לו לאבד חלק מחוויית הגלישה.

לטעמנו, הרגולטור חייב להתערב בסוגיה הבוערת של ציוד הקצה ולוודא כי בזק מאפשרת ללקוחות שיירצו לעבור לספק אחר את האופציה לרכוש את נתביה ולהימנע מהביורוקרטיה הכרוכה בהחזרת הנתב של בזק והתקנת נתב חלופי מטעם הספק החדש. בזק כנראה מבינה שלקוחות רבים יעדיפו לכאורה להישאר אצלה ולא לעבור לספק אחר רק כדי לחסוך את הטרחה וכאב הראש.

הניסיון של בזק להפגין חדשנות ומובילות טכנולוגית הוא מעט מגוחך, בשעה שהיא מותירה את לקוחותיה עם תשתית אינטרנט מוזנחת על בסיס קווי נחושת ישנים, שבקושי מצליחה לספק 40 מגה בצורה תקינה ומלאה ללקוחות רבים. לכאורה נתב חדש וסופר מתקדם המוצע על רשת כה מיושנת ואיטית שקול לרכב Tesla חדשני ומהיר הנוסע על חולות כפר נטוש בקניה. מעל לכל, נציגי בזק מסרבים מזה שנים לנקוב בתאריך שבו תחל החברה אינטרנט מהיר על בסיס סיבים אופטיים, על אף שהחברה מתפארת היום בכך שכבר כיסתה למעלה מ-1.6 מיליון בתי אב בגישה פוטנציאלית לסיבים אופטיים (שטרם הופעלו).

לא ברור מדוע החברה לא הפעילה עד כה את רשת הסיבים האופטיים שלה והתחילה לחבר לקוחות למהירויות גבוהות, אך ההערכות כי התחרות הנמוכה בשוק לא מזרזת אותה לעשות זאת. בזק מעדיפה לחלוב כמה שיותר כסף מהרשת הקיימת ולנצל אותה עד לנקודה שהיא לא תוכל לעשות זאת מבחינה טכנולוגית או תחרותית, מאשר להשקיע בתשתיות חדשות, לכאורה, ללא צורך מבחינתה. החברה גם מעוניינת למקסם את הרשת הקיימת באמצעות טכנולוגיית G.fast, אשר תוכל להציע מהירויות גבוהות יותר על בסיס התשתיות הקיימות. ככל הנראה, בזק תרצה לחסוך כסף ולהשיק קצבי גלישה (כדוגמת 200 מגה ויותר) ע"י שילוב בין סיבים אופטיים ל-G.fast – היכן שמתאפשר. כלומר, לקוח אחד של 200 מגה יגלוש על בסיס סיבים אופטיים ולקוח באזור אחר בארץ יגלוש  על רשת משודרגת G.fast.

בזק גם הזכירה את הצורך שלה בשיתוף פעולה עם הרגולטור, אך לצורך השקת מהירויות גבוהות יותר, בזק לא זקוקה לאישור ביורוקרטי מהרגולטור. ההערכה היא שבזק רוצה להשתמש בסיבים האופטיים גם כקלף מיקוח רגולטורי מול משרד התקשורת: אם תאפשרו לנו למזג בין חברות בקבוצה ותסירו מאיתנו מגבלות רגולוטוריות – נשקיע בתשתיות ונאפשר לאזרחי ישראל ליהנות ממהירויות נורמליות.