ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

החופש לבחור? פרטנר מגבילה את שירות הטלוויזיה שלה רק לציוד שלה

שנה חלפה מאז פרטנר השיקה את שירות הטלוויזיה, שמתפאר שבין השאר בפתיחות, חסכון כספי וחדשנות טכנולוגית. השירות מוצע ללקוחות המצטרפים באמצעות "ממיר" של פרטנר, שהוא למעשה סטרימר מבוסס Android TV (מתוצרת LG\Technicolor). פרטנר גם מתגאה רבות על כך שהסטרימר שלה מריץ את מערכת ההפעלה החכמה של גוגל. שירות הטלוויזיה של פרטנר למעשה בנוי על אפליקציית Android TV המותקנת מראש בסטרימר הממותג שהיא משווקת, בדומה לשירות STING TV של yes.

לשלם דמי שכירות על ציוד מיותר

בחבילת השירות של פרטנר TV הלקוח מקבל בהשאלה "ממיר" אחד ללא תשלום, כאשר ממירים נוספים כרוכים בתשלומי דמי שכירות חודשיים בסך 20-29 ש"ח לכל ממיר פרטנר TV נוסף.

תיאורטית, לקוחות שיש ברשותם טלוויזיה חכמה או סטרימר הפועלים באמצעות מערכת ההפעלה Android TV היו יכולים להוריד את אפליקציית Partner TV ולחסוך את דמי השכירות על ממירים נוספים. אך למרות השנה שחלפה, פרטנר עדיין לא שיחררה את אפליקציית הטלוויזיה שלה להורדה והיא איננה זמינה למכשירי Android TV בחנות האפליקציות של גוגל. אפליקציית Partner TV לאנדרואיד TV לכאורה כבר קיימת בסטרימר הממותג שפרטנר מספקת, אך מסיבותיה שלה, החברה לכאורה נמנעת נכון להיום מהפצת האפליקציה למכשירי Android TV אחרים. פרטנר לא נדרשת למאמצי פיתוח מהותיים שכן הפיתוח העיקרי לאנדרואיד TV כבר נעשה והחברה לכל היותר רק צריכה לבצע התאמות פשוטות.

עולם סגור של ציוד קצה, בפלטפורמה פתוחה

גם לטלוויזיות חכמות אחרות (LG\סמסונג) או למכשירי Apple TV פרטנר לא מספקת אפליקציות צפייה, אלא רק אפליקציות מובייל. לכאורה, פרטנר שומרת בפועל על "הגן הסגור" של הסטרימר הבלעדי אותו היא משווקת ללקוחותיה ולכאורה כופה על הלקוחות המצטרפים את ציוד הקצה שלה. סוגיה זו מזכירה לנו את הימים שבהם חברות הסלולר היו כופות על הלקוחות שלהן את ציוד הקצה שלהן. אולי אם היה מנגנון פיקוח רגולטורי על שירותי טלוויזיה כמו זה של פרטנר, היה מי שהיה יכול למנוע מצבים שכאלו.

שירות הטלוויזיה המוזל של yes, סטינג TV, הושק גם הוא באמצעות סטרימר Android TV, אך האפליקציה למכשירי Android TV שוחררה לחנות האפליקציות בסמוך להשקת השירות והחברה צפויה בקרוב מאוד להשיק אפליקציה לטלוויזיות חכמות של סמסונג ו-LG, הפועלות באמצעות מערכות הפעלה שונות (Tizen ו-webOS) ובהמשך גם אפליקציה ל-Apple TV. בסלקום TV מציעים תמיכה נרחבת למגוון מכשירי צפייה עם אפליקציות לטלוויזיות חכמות, מכשירי Android TV, מכשירי Apple TV.

לא בכל מקום, לא בכל מכשיר

בעולם, חלק גדול משירותי טלוויזיה החכמים פועלים באסטרטגיית TV Everywhere – במסגרתה החברה שואפת להנגיש את שירות הצפייה בכל מקום, מכל מכשיר, מכל סוג. Netflix היא נושאת הדגל בנושא הזה, שכן החברה דואגת שהאפליקציה שלה תהיה בכל מכשיר אפשרי, גם אם זו טלוויזיה חכמה או קונסולת משחקים המצריכים פיתוח ייעודי.

לא ברור לנו מדוע פרטנר לא שיחררה לציבור את אפליקציית ה-Android TV שלה, שזמינה ועומדת לרשותה כבר עכשיו, אך לקוחות רבים זועמים על החברה בעניין זה. ביממה האחרונה אף נפתחה עצומה בעניין ונראה כי לקוחות החברה לא מתכוונים לשתוק. במידה מסוימת, היעדר אפליקציות לטלוויזיות חכמות וסטרימרים, מעמיד את שירות הטלוויזיה של פרטנר בנחיתות מסוימות למול שירותי טלוויזיה מתחרים. לקוחות רבים שיש כבר ברשותם סטרימר Android TV בבית נותרים מתוסכלים על כך שהם נאלצים לשלם דמי שכירות על ציוד מיותר לכאורה.

עיכוב או אטסרטגיה מכוונת?

תהינו האם העובדה שפרטנר לא שיחררה עד כה אפליקציה ל-Android TV (או טלוויזיות חכמות\סטרימרים אחרים) נובעת חלילה מסיבות טכניות או משפטיות או שמא מדובר באסטרטגיה מכוונת שנועדה לשמר את הבלעדיות של הממיר שהיא מציעה.

כדי לשים סוף לתהיות, פנינו לפרטנר בשאלות מתוך מטרה להבין מתי החברה צפויה לשחרר אפליקציות ל-Android TV, אפל TV וטלוויזיות חכמות, אך החברה בחרה בתגובתה לפאר ולהלל את השירות שלה – מבלי להתייחס עניינית לשאלות שהועברו או לספק תשובה לשאלה המרכזית, מתי אם בכלל, החברה תואיל בטובה לאפשר ללקוחותיה ליהנות מאפליקציית ה-Android TV שלה במכשירים אחרים. צר לנו שהחברה בוחרת בצורה מופגנת לכאורה להתעלם מטענה ובקשה שמקורה בלקוחותיה שלה.

תגובת החברה כלשונה כפי שהועברה בהמשך לשאלותינו: "פרטנר tv הוא שירות הטלוויזיה הצומח בישראל עם יותר לקוחות שבוחרים להצטרף אליו מדי רבעון מכל שירות אחר, עם תוכן עשיר ומגוון הכולל עשרות ערוצים ו-VOD, הממשק המתקדם בישראל הכולל ממיר 4K ושלט קולי לכל לקוח ללא תוספת תשלום, שירות catch up עד שבועיים אחורנית וצפייה בכל התכנים מהנייד, ומחיר אטרקטיבי במיוחד."