ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

פרטנר מציעה Cashback על חבילת הסלולר; חשש לפגיעה בתחרות?

חברת פרטנר, באמצעות המותג המוזל "012 מובייל", משיקה מבצע חדש בשיתוף עם אתר המתנות BuyMe. לקוחות אשר יצטרפו לחבילת סלולר במחיר חודשי של 39 ש"ח (הכוללת שיחות והודעות "ללא הגבלה", 50GB גלישה ו-50 דק' ליעדי חו"ל נבחרים) יזכו לקבל החזר כספי חודשי בשווי 39 ש"ח למימוש באתר BuyMe, המציע כרטיסי מתנה דיגיטליים. ההטבה מוצעת למשך שנה, כל עוד הלקוח מנוי על המבצע. מימוש ההטבה באתר BuyMe מוגבל למקבץ של הטבות מוגדרות מראש ולא לכל ההטבות המוצעות באתר BuyMe.

לא ברור עד כמה החבילה החודשית מתנגשת עם חוק התקשורת, שבו יש התייחסות לגבי מניעת הטבות מלקוחות מתנתקים, אשר היו זכאים אליהן אלמלא התנתקו. בחוק התקשורת נקבע: "ביטל מנוי של בעל רישיון את הסכם ההתקשרות עמו, לא יגבה ממנו בעל הרישיון תשלום, ולא ימנע ממנו הטבה שהיה מקבל אלמלא הביטול".

בחוזה ההתקשרות של המבצע, פרטנר הגדירה משפטית כי הזכאות לשובר ההחזר היא על בסיס חודשי ובתנאי שהלקוח שילם על החבילה, אולי מתוך ניסיון לעקוף את מגבלות החוק וכדי לטעון שלקוח שמתנתק אחרי חודש לא זכאי ל-11 ההחזרים הנוספים מכיוון שלא שילם על 11 חודשים על החבילה ולכן כלל לא עמד בזכאות להטבה. כלומר, פרטנר מבחינתה לא מונעת הטבה שהיה מקבלת אלמלא הביטול, מכיוון שהזכאות להטבה נוצרת רק לאחר שילם את מלוא התשלום על החבילה. אולי מבחינה טכנית יהיה מי שיקבל משפטית את המנגנון המתחכם לכאורה של פרטנר, אך מבחינת רוח הדברים, יש פה מהלך שנועד לקבע את הישארות הלקוחות לתקופה ממושכת בדרך של הטבה.

המחוקק הוסיף את התיקון הזה לחוק התקשורת בדיוק כדי לאסור על חברות הסלולר לקשור את הלקוח במנגנון חיוב-זיכוי אשר יכבול אותו לחברה ויהווה חסם משמעותי לתחרות. לכל הפחות, יש כאן לתחושתנו פגם רגולטורי עם חשש לפגיעה בתחרות והתחכמות משפטית לכאורה שמנסה להשאיר את הלקוחות נאמנים לפרטנר בדמות החזר כספי עקיף. לא מדובר בהטבה מוגבלת של 3 חודשים על שירות מוסיקה או שירות וידאו, אלא בהטבת החזר כספי ברורה (בדרך של תווי קנייה) לתקופה ממושכת של שנה, כזו שעלולה להשפיע על חופש המעבר של הלקוחות.

פרטנר מסרה בתגובה: "הטענה אינה רלוונטית לתכנית החדשה של 012 מובייל שאינה כוללת שום התחייבות, ופתוחה לכל הלקוחות ללא דמי מעבר או עלות סים"

הסוגיה הועברה למשרד התקשורת והוא צפוי לבדוק את הנושא.