ברוכים הבאים ל-pocket
תובנות ומבט מעמיק על צרכנות, סלולר, תיירות, שיווק, תקשורת וטכנולוגיה. ביקורות, דיווחים וניתוחים על מוצרים, שירותים, חוויות וחידושים לצרכן

הנסיבות השתנו: מיזוג סלקום-גולן הוא המוצא היחיד

בסיבוב הקודם, כשמיכאל גולן ניסה למכור את החברה שלו לסלקום הענקית, העסקה נדחתה ע"י הרגולציה הישראלית, מחשש לפגיעה מהותית בתחרות. בזמנו, גולן טלקום זכה למעמד של "מחולל תחרות" ושימש בפועל כמוביל התחרות ולחץ המחירים בשוק, מסיבותיו שלו. כעת, עם כניסתה של אקספון-We4G לשוק, הנסיבות השתנו. אקספון היא מובילת הגיוסים (נטו) ונחשבת למחוללת התחרות העיקרית בשוק הנוכחי, בעוד שתפקידה של גולן טלקום במשחק הזה – הוא משני הרבה יותר.

שוק הסלולר צמא למהלכים שיאזנו אותו, שיאפשר למתן את המחירים ולהגדיל את הכנסות, בעיקר כדי להימלט מאימת ההפסדים הגדולים ולאפשר לחברות לבצע את ההשקעות המתבקשות בהקמת רשתות דור חמישי.

הוט כידוע הציעה לרכוש את פרטנר אך מיזוג שכזה הוא אסון בלתי הפיך ועשוי לפגוע בשוק התקשורת בצורה עמוקה. מדובר בשתי שחקניות ענקיות, ותיקות הפעילות במספר שווקים במקביל – הן בטלוויזיה, הן בשוק הקווי והן בסלולר. תרחיש שכזה יביא ליצירת תאגיד תקשורת מפלצתי עם למעלה מ-4 מיליון מנויי סלולר. כמו כן, המיזוג יביא לפגיעה בשוק הטלוויזיה המתפתח, שבו פרטנר נחשבת למחוללת התחרות רצינית, לצד סלקום. הוט מצידה נמצאת בצומת דרכים, לכאורה בגלל ההחלטה שלה למקסם את רווחיה מתשתית הכבלים הקיימת תוך הימנעות ארוכת שנים מפרישה של תשתית סיבים אופטיים. גם בזק, לכאורה ממשיכה למקסם את רווחיה מהתשתית המיושנת שלה אך לעומת הוט, בזק פעלה בחכמה לאורך השנים, כאשר דאגה לפרוש תשתית סיבים אופטיים ליום שבו לא תוכל עוד להשתמש בתשתית המיושנת שלה. אפשר להניח שהסוגיה הקווית היא אחת הסוגיות העיקריות שמובילות את הוט למיזוג עם פרטנר, אך את הבעיה הקווית אפשר לפתור באמצעות בעלות משותפת על תאגיד סיבים אופטיים כמו Unlimited, מבלי לפגוע בתחרות.

גולן טלקום לעומת זאת, היא שחקנית Mobile-only, שנמנעה כל השנים להיכנס לשוק הנייח או לשוק הטלוויזיה. היא מחזיקה בפחות ממיליון לקוחות סלולר וכבר לא מחוללת התחרות העיקרית, כך שהמיזוג שלה עם שחקנית גדולה אינו יזעזע את השוק בצורה מהותית. פלאפון גם מעוניינת לרכוש את גולן אך עדיף כי גולן תחזק שחקנית כמו סלקום (אשר ממילא חולקת איתה רשת) מאשר את קבוצת בזק העוצמתית והאיתנה ממילא.

בהתחשב בכל התרחישים הקיימים כרגע, רגולטורית וצרכנית, מיזוג של סלקום וגולן בשנת 2020 הוא המוצא היחיד. אסור לאפשר לפרטנר ולהוט להתמזג וגם לא לפלאפון וגולן. גורמים רבים בתעשייה מקווים כי מיזוג כלשהו, יביא למיתון המחירים ולאיזון המיוחל, אך לטעמנו, התייצבות השוק על חבילות של 50-100 ש"ח והימנעות מחבילות סלולר של 20-30 ש"ח תהיה תלויה בעיקר ב"רעב" שתפגין אקספון ובשאיפותיה לגדול במגזר הזה. החבירה האפשרית של קשת לתוך קבוצת אקספון עשויה להגדיל את החשיפה התקשורתית של אקספון ואת כוחה בשוק עוד יותר, על אף שקשת כנראה שואפת להשתמש באקספון כפלטפורמה להשיק שירות טלוויזיה חדש (WeTV?), אולי מתוך הבנה ארוכת טווח מצידה של קשת שעתידה נמצא בשירותי סטרימינג ושירותי תוכן בתשלום ולא בשידורים מסחריים בחינם, התלויים בפרסום.